2013. január 24., csütörtök

Hormonegyensúly a női ciklusban


Pár mondatban szeretném leírni a tökéletes hormonösszhangot, amely a női ciklus alatt játszódik.

Felépítési vagy proliferációs szakasz

Az agyunk szabályzó központja, a hipotalamusz másfél óránként egy GnRH hormont bocsájt ki, ami stimulálja az agyalapi mirigyünket az FSH (follikulus - tüsző - stimuláló hormon) és LH (luteinizáló –tüszőrepesztő hormon) hormonok kibocsájtására. Ezek a hormonok utasítják a petefészket ösztrogéntermelésre, amely elkezdi a petesejt érlelését a tüszőben. Az ösztrogénok hatására a méhnyálkahártya a ciklus első felében megújul.

Az ovuláció

A 12-13. napon az ösztrogén koncentrációja a vérben eléri a csúcsot, s ekkor az agyalapi mirigy (hipofízis) által termelt luteinizáló hormon (LH) kiváltja a tüszőrepedést: az első tüsző, amely beérik, kiszabadítja magából a petesejtet, mely a petevezetőn keresztül útnak indul a méh fele. Ez maga az ovuláció, azaz a tüszőrepedés. A visszamaradt tüsző-burok pedig azonnal átalakul sárgatestté és elkezd nagy mennyiségű sárgatest-hormont, azaz progeszteront termelni.

Sárgatest vagy luteális szakasz

Ez a szakasz általában a 14. naptól indul és a menstruációig tart. A sárgatest nagy mennyiségű progeszteront termel, amely megteremti a beágyazódás feltételeit és üzenetet küld az agyalapi mirigynek, hogy nem kell további ovuláció.

Ha a megtermékenyítés nem történik meg ezen a kb. 14 napon belül, a petefészek elkezdi csökkenteni az ösztrogén és progeszterontermelést. Majd kb. 1 nappal a menstruáció megjötte előtt a sárgatest visszafejlődik, és nem termel több progeszteront sem, ekkor hirtelen mindkét hormon szintje hirtelen nagyon leesik, melynek hatására a méhnyálkahártya ledobódik, azaz megjön a menstruáció.

Van egy ún. visszacsatolás, azaz az alacsony hormonszint hatására a GnRH elkezd növekedni és minden kezdődik elölről, új ciklusba léptünk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése